![](picts/MuseumLogos/logotypo_opanda192.jpg)
Μουσείο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης
![Μουσείο](picts/content/foto_1_gia_diktyo807.jpg)
To μουσείο στεγάζεται στο σπίτι της μεγάλης λαογράφου Αγγελικής Χατζημιχάλη (1895-1965). Το κτίριο, μνημείο της νεότερης ελληνικής αρχιτεκτονικής είναι έργο του Μακεδόνα Αριστοτέλη Ζάχου. Η εσωτερική του διακόσμηση έγινε από λαϊκούς τεχνίτες και είναι δημιουργία πραγματικά υψηλής αισθητικής. Σήμερα ανήκει στον Οργανισμό Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων (O.Π.Α.Ν.Δ.Α.) .
Διαθέτει: εκθεσιακούς χώρους, πωλητήριο, αίθουσες μαθημάτων παραδοσιακών τεχνών, λαογραφική βιβλιοθήκη.
Δραστηριότητες: περιοδικές εκθέσεις, ξεναγήσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα, μαθήματα παραδοσιακών τεχνών, συνεργασία με την Ελληνική Λαογραφική Εταιρεία (Ε.Λ.Ε.).